ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Готвят промени в Закона за движение по пътищата, които ще спъват транспортния бизнес

Ако шофьор на служебен автомобил бъде хванат да кара с алкохол, спират от движение МПС-то за 1 година

Тази мярка е убийствена за бизнеса, смята соцдепутатът  доц. Георги Йорданов

Таня Грозданова

Транспортният бизнес ще пострада сериозно, ако готвените промени в Закона за движение по пътищата, касаещи чл.171,т.2“А“, бъдат приети. За това алармира депутатът от БСП доц. Георги Йорданов.

Този член предвижда моторното превозно средство, чийто водач бъде заловен да шофира със съдържание на алкохол в кръвта над 0.5 промила, да бъде спряно от движение за срок от 6 месеца до 1 година. Освен наказанието за водача, спирането от движение е наказание за собственика на автомобила. Това означава, че под ударите на тази буква в закона ще попаднат МПС-та като: линейки, таксита, автобуси, бусове, камиони на транспортни фирми и дори полицейски коли, ако техните шофьори бъдат  хванати да шофират след, като са пили.

„Това ще създаде съществени проблеми за транспортния сектор. Особено за rent-a-car фирмите. Представете си, един пиян шведски турист, заради когото фирмата няма да може да използва автомобила си една година! Не може, когато колата не е на шофьора да се лиши фирмата от дейност в продължение на половин до една година,“ коментира доц. Йорданов.

Такива превозвачи има много, не само в Пловдив, това е проблем за бизнеса в цялата страна, изтъкан той. По думите му, практиката да се сяда зад волана след употребата на алкохол вече е на много опасно ниво в България. „Няма как собственик на фирма за коли под наем да гарантира, че този, на когото е предоставил автомобила, ще спазва тази забрана”, изтъкна доц. Йорданов.

Много „интересен“ ще се окаже такъв казус за автомобилите със специален режим на движение, тоест служебните автомобили на институции като Спешна помощ и полиция. Представете си болница да остане без линейка или районно без патрулна кола?!

По време на обсъждането на проектозакона в пленарна зала на НС доц.Йорданов задал този въпрос на вносителя и той не можал да отговори как ще бъде решен казуса.

"Ние искаме отговорността да се носи от шофьора, който е хванат с алкохол , а не от собственика, така е справедливо,” заяви депутатът. Йорданов съобщи,че ще инициира дискусия по казуса, а решението му има два варианта: да се върне закона пред КС или да се направи нов закон.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Мярката е в добра посока. За да не бъде увреден интересът му, собственикът на МПС ще намери най-добрият начин да се предпази от увреждане от трето лице, на което предоставя управлението.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина